Rys historyczny

Park Młodzieżowy jest elementem dawnej promenady cesarskiej: stanowi część składową większego założenia urbanistycznego powstałego w wyniku splantowania fortyfikacji miejskich.

Park jest istotnym elementem systemu zieleni miejskiej – pierścienia okalającego ścisłe centrum miasta.

Park Młodzieżowy stanowi południowy fragment unikatowego założenia Świdnickich plant usytuowanych na obrzeżu dawnych, XVIII-wiecznych fortyfikacji miejskich, otaczających miasto od północy, zachodu i południa. Do dziś w parku widoczne są elementy twierdzy fryderycjańskiej: Fortu Ogrodowego ze wzgórzem w miejscu Fleszy Ceglanej. Główne wejścia do parku znajdują się: od południa – od strony ul. Armii Krajowej i ul. Kolejowej oraz od północy - od skrzyżowania ul. Komunardów i Ofiar Oświęcimskich. Przy wejściu północnym znajduje się ogrodzona stacja redukcyjna gazu i stacja transformatorowa. Istniejące nawierzchnie ścieżek parkowych są przepuszczalne, wykonane z kruszywa lub o nawierzchni gruntowej. Część ścieżek posiada betonowe obrzeża, które w niektórych miejscach są jeszcze zachowane. Podczas wykonywania nowych ścieżek należy zachować wszelkie relikty nawierzchni dróg fortecznych: bruk kamienny oraz słupki graniczne Twierdzy Fryderycjańskiej.

Obszar parku położony w rejonie dawnych fortyfikacji miejskich i jest łagodnie pofalowany. Różnice poziomów dochodzą do ok. 5 m. W rejonie wzgórza z altaną widokową - dawnej Fleszy Ceglanej - widoczne są zagłębienia terenu – pozostałości suchej fosy otaczającej Fleszę. Najwyżej położonym obszarem parku jest rejon altany widokowej – tzw. Belwederu z fontanną. Najniżej położonym miejscem jest część południowo-wschodnia – teren dawnego cmentarza garnizonowego.

Na terenie parku istnieją ruiny altany widokowej, zdewastowana, betonowa misa fontanny.

W zachodniej części parku znajduje się zdewastowany teren kortów tenisowych otoczony kamiennym murkiem oporowym. W południowej części, na terenie dawnego cmentarza znajduje się pomnik w formie kamienia narzutowego poświęcony żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej.