Teren objęty projektem zlokalizowany jest w mieście Świdnica, w województwie dolnośląskim, na działkach:
- 989, 1009, 1010, 1015, 1018 (Park Młodzieżowy), Obręb 0004 Śródmieście,
- 991 (ciąg pieszo-rowerowy) Obręb 0004 Śródmieście.
Cały obszar projektu został objęty obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Obszar Parku ujęty został w Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Miasta Świdnica. Obszar objęty Projektem stanowi 4,66% obszaru rewitalizacji.
Park Młodzieżowy o całkowitej powierzchni 11,3 ha mieści się w otoczeniu takich ulic jak Armii Krajowej od strony południowej, Kolejowa od wschodu, Tenisowa Droga od zachodu i ulica Spacerowa, na Osiedlu Zwierzynieckim. Projekt obejmuje obszar Parku Młodzieżowego w Świdnicy z wyłączeniem obszaru altany widokowej na tzw. Ribelshohe wraz z fontannami i jest ograniczony ulicami: Kolejową, Spacerową, Armii Krajowej oraz tzw. Czarną Drogą. Dodatkowo, w ramach projektu będzie rewitalizowany odcinek ciągu pieszo-rowerowego prowadzącego do parku od skrzyżowania ulic: Komunardów-Ofiar Oświęcimskich (Czarna Droga).
Park Młodzieżowy (planty miejskie) znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, wpisany pod numerem A/4773/705/Wł z dn. 14.12.1978 r. Ponadto altana w parku Młodzieżowym (ul. Armii Krajowej i Czarna Droga) oraz obrys fos i nasypów w Zespole Fleszy Ceglanej (ul. Armii Krajowej, Park Młodzieżowy) są wpisane do gminnej ewidencji zabytków.
W Parku Młodzieżowym można odnaleźć aż 12 drzew będących pomnikami przyrody. Niezwykle okazałym jest platan klonolistny. Posiada bardzo gruby pień, konary oraz rozłożystą koronę.
Drzewo to odnajdziemy w części południowo-zachodniej, na obszarze dawnej Fleszy Ceglanej.
Ponadto warto zwrócić uwagę na inne okazy jak sosna czarna, daglezja zielona, jodła grecka, dęby szypułkowe, biała akacja, żywotnik olbrzymi, modrzew europejski, miłorząb japoński, cis pospolity.