Cel projektu

  • stworzenie wysokiej jakości miejsca do rekreacji i odpoczynku zaspokajając w wyższym niż dotychczas stopniu potrzeb: zdrowotnych i ochronnych oraz społecznych,
  • poprawa standardu życia mieszkańców miasta, poprzez stworzenie zadbanych miejsc do spędzania wolnego czasu, odpoczynku i rekreacji,
  • przyczynienie się do ograniczenia problemów społecznych w Świdnicy, stworzenie mieszkańcom alternatywnych sposobów spędzania czasu,
  • zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej, mieszkaniowej, rekreacyjnej miasta Świdnica.

Projekt przyczyni się do realizacji polityki wspólnotowej dotyczącej równości szans m.in. poprzez wyrównanie szans mieszkańców, niezależnie od płci i niepełnosprawności, w dostępie do terenów zielonych w mieście.

Przedmiot projektu będzie realizowany zgodnie z koncepcją projektowania uniwersalnego w zakresie braku barier i ograniczeń w dostępności do przestrzeni dostosowanej dla osób w różnym wieku i o różnych potrzebach funkcjonalnych, tak aby każda z tych grup nie była zmarginalizowana i nie miała trudności w korzystaniu z przestrzeni parkowych przeznaczonych dla wszystkich użytkowników. Ścieżki projektuje się bez przeszkód terenowych. Miejsca wypoczynkowe będą wyposażanie w ławki do odpoczynku dla osób starszych lub z ograniczoną sprawnością ruchową. Likwidacja „dzikich przedeptów” i przebudowa ścieżek z obrzeżami wprowadzi czytelny ciąg komunikacyjny na terenie parku, który ułatwi poruszanie się osobom np. niedowidzącym (aby nie zbaczali w przedeptane ścieżki).

Ponadto wykonanie oświetlenia (obecnie go nie ma) pozwoli na korzystanie z parku także po zmierzchu, ponieważ wzrośnie poczucie bezpieczeństwa.

Ponieważ tereny zieleni pełnią istotne dla mieszkańców funkcje zdrowotne i rekreacyjne wpływają bezpośrednio na komfort życia, co przyczyni się do wyrównywania warunków życia mieszkańców Gminy Miasta Świdnica.

Przedmiotowy projekt przyczyni się również do poprawy jakości środowiska przyrodniczego w mieście Świdnica poprzez rewaloryzację terenów zieleni o powierzchni 11,16 ha oraz zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej o 0,39 ha. W ten sposób zwiększy się zdolność terenów zieleni w Świdnicy do eliminacji zanieczyszczeń gazowych w centrum Świdnicy oraz zmniejszą się zagrożenia wynikające ze zmian klimatu i będą łagodzone ich skutki, co przyczyni się po poprawy jakości życia mieszkańców miasta, w szczególności na obszarach o zwartej zabudowie oraz wzmocni szanse rozwojowe Świdnicy i regionu.